10 tipů, jak na úspěšné PPC kampaně

Vydáno: 06. 05. 2008 | Autor: Šárka Ševčíková | 1628 slov | PPCPPC

Tímto nám začíná několikadílný seriál z oblasti internetové reklamy. Náš tým SEO Expert s.r.o. se vám bude snažit poskytnout ty nejdůležitější informace, které zefektivní vaši práci a přinesou co nejlepší výsledky. Zvolili jsme takovou formu seriálu, která bude dobře čtivá, a rychle se v ní zorientujete. V oblasti internetové reklamy se skrývá velká skupina témat a každý náš článek bude zaměřen na jedno určité.

1. Vytvářejte sestavy s malými počty klíčových slov.

Nabízíte-li dovolenou v Egyptě, Izraeli, Španělsku a na Islandu, vyhněte se seskupování klíčových slov do jediné sestavy. Seznam klíčových slov by rozhodně neměl vypadat takto:

zájezd do Egypta
zájezd do Izraele
zájezd do Španělska
zájezd na Island

Lepší je vytvořit sestavy zaměřené na konkrétní destinace. Můžete tak vytvářet relevantní inzeráty k úzké skupině klíčových slov. Uživatele hledajícího dovolenou v Egyptě totiž pravděpodobně neoslovíte nabídkou túry po Islandu a naopak. S obecně znějícími a dynamickými inzeráty bychom neměli plýtvat, jejich efektivita je většinou nízká.

2. Nepoužívejte jen volnou shodu klíčových slov.

Klíčové slovo ve volné shodě znamená vlastně nekonečný seznam klíčových slov, který není předem známý. Tento nekonečný seznam je však paradoxně limitující. Pokud nabízíte nízkou cenu za proklik, nezobrazí se na dané slovo inzerát těm, kteří by mohli být vašimi budoucími zákazníky.
Pokud např. inzerujete na slovo zájezdy ve volné shodě s nízkou cenou za proklik, pak se můžete připravit o zobrazení inzerátu na klíčové slovo [zájezdy last minute], které je více konkurenční s vyšší maximální cenou za proklik. (Jiné faktory ovlivňující zobrazování konkrétních klíčových slov nyní v úvaze nebereme a napíšeme o nich třeba v budoucnosti.)

3. Nezapomeňte na vylučující slova.

Vylučující slova můžete přidat v AdWords a Skliku na úrovni kampaně i na úrovni sestav. V adFoxu lze přidávat vylučující slova jen na úrovni sestav.
Přidávání vylučujících slov způsobí, že se váš inzerát zobrazí na relevantní klíčové slovo a ne např. na frázi zájezd zdarma, což není příliš užitečné. Pokud nabízíte jen drahé zájezdy, není důvod platit za návštěvníky, kteří si drahý zájezd stejně neobjednají. Seznam vylučujících slov by v takovém případě vypadal např. takto:

-levný
-sleva
-zdarma
-zadarmo

4. Nebojte se pracovat s nabízenou cenou za proklik.

Nebojte se nabízet vyšší cenu za proklik tam, kde to má smysl. Za klíčová slova v přesné shodě je lepší nabízet vyšší cenu za proklik. Vyšší nabízená cena zajistí lepší pozici inzerátu zobrazovaného na klíčové slovo v přesné shodě. Dáte přece přednost uživateli, který hledá [zájezd maledivy] před uživatelem, který hledá levný zájezd, nebo jen tak nějaký zájezd.
[zájezd na maledivy] ** 5,00
zájezd 3,00

5. Nechte si doporučit rozpočet od AdWords.

Google AdWords vám doporučí vhodnou výši rozpočtu podle seznamu klíčových slov, výkonu kampaně (při pohledu na historii) a jejího nastavení. Doporučený rozpočet najdete v nastavení kampaně. Kliknete na odkaz Zobrazit doporučený rozpočet a AdWords vám prozradí, zda je již nastavený rozpočet dostatečný, či nikoliv.

Rozpočet, screenshot z AdWords

Nebojte se rozpočet zvednout nad výši doporučovanou AdWords. Vaše inzeráty se tak budou zobrazovat mnohem častěji. Námi doporučený rozpočet je 2x takový, než AdWords navrhne, což je více jak dostatečné.

Výši útraty můžete korigovat vylučujícími slovy, používáním přesné shody klíčových slov, zacílením na různá teritoria či nabízenou maximální cenou za proklik. Pokud máte v plánu utratit celý svěřený rozpočet, budete muset výši útraty neustále sledovat. Časté sledování PPC kampaně je však nutné i pro její optimalizaci. Čas strávený nad PPC kampaněmi se vám jistě vyplatí.

6. Nezvyšujte ceny bezhlavě.

Máte v sestavě slova neaktivní pro vyhledávání? A jsou opravdu relevantní stránce, na kterou chcete uživatele směřovat? Nevyplatilo by se popřemýšlet o relevantnějších klíčových slovech v přesné shodě?

Spočítali jste si ještě před spuštěním kampaně průměrnou částku za proklik, kterou se vám ještě vyplatí investovat při určitém počtu získaných objednávek? Máte spočítáno ROI? Vyplatí se vám 10 CZK za proklik nebo již při 12 CZK za proklik proděláte?

7. Používejte i méně hledaná slova a fráze.

Zařaďte do svých sestav i méně vyhledávaná slova či fráze. Možná, že se na ně inzeráty nebudou zobrazovat příliš často, ale za to jimi přilákáte návštěvníky, o které stojíte. Tento způsob inzerování se jmenuje „long tail“, neboli dlouhý ocas a jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobů zacílení SEO i PPC kampaní.

Jesliže nabízíte, mimo jiné, i zájezdy do Afriky, vyplatí se inzerovat i na slova týkající se zájezdů do Afriky, popřípadě destinací v Africe. Nejde sice o příliš vyhledávané fráze, ale je zde vysoká pravděpodobnost, že uživatel toužící po výletě do Afriky skutečně klikne na váš inzerát a objedná si zájezd právě od vás.

Přesná shoda, graf

8. Inzerujte na svou vlastní značku.

Pokud inzerujete na jména své konkurence, nezapomeňte zařadit do seznamu klíčových slov i název své firmy. Zvlášť když podnikáte v konkurenčním prostředí a na název vaší společnosti inzeruje konkurence.

Za klíčové slovo či frázi názvu vaší firmy utratíte méně peněz než konkurence a klíčové slovo dosáhne vyššího hodnocení kvality skóre.

9. Oddělte vyhledávání a obsahovou síť Google.

Vytvořte si dvě kampaně: jednu zaměřenou na vyhledávání a druhou na obsahovou síť. Můžete tak lépe vyhodnocovat úspěšnost inzerátů, jednotlivých sestav i celé kampaně. Můžete si vytvořit přehled účinnosti umístění, kde máte možnost vidět všechny stránky, na kterých se vaše inzeráty zobrazují.

Oddělení obsahu od vyhledávání, screenshot z AdWords

Neúčinné stránky vyloučíte pomocí nástroje Vyloučení stránek a kategorií.
Pozor! Nezapomeňte, že ve výchozím nastavení kampaně AdWords je obsahová síť vždy zapnutá, a proto je třeba ji vypnout v nastavení kampaně.

10. Vyhodnocujte úspěšnost svých PPC kampaní.

Sledujte konverze (v ČR to umožňují AdWords a Sklik) a využívejte bezplatné služby sledování úspěšnosti svých PPC kampaní. Efektivní bývá i využití tzv. A/B testování pro záměrně vytvořené landing pages neboli stránky, na které uživatel přijde po prokliku. Tyto stránky jsou zaměřeny zejména na dosažení konverze (objednávky, akce, rezervace).

Google Analytics můžete nastavit a poté sledovat konverzní poměr z libovolných reklamních kampaní. O Google Analytics a možnostech sledování a vyhodnocování úspěšnosti nejen PPC kampaní se dozvíte v některém z dalších článků na blogu SEO EXPERT.

Kam dále?

Rubriky

Aktuálně

Newsletter

Odebírejte od nás tipy, triky a novinky z oblasti internetové reklamy. Neposíláme více jak 1 email měsíčně. Odhlášení možné kdykoliv.

RSS & Facebook

Štítky