Jak nakupují muži a ženy na internetu?

Vydáno: 12. 09. 2008 | Autor: Michael Muselík | 983 slov | Internetový marketingInternetový marketing

Internet již dávno není výsadou mužů. Ženy se jim velmi rychle vyrovnávají a v mnohém je i předčí. A jejich doménou není jen nákup kosmetiky a prostředků do domácnosti, ale stále více nakupují také elektroniku a domácí spotřebiče.

Jak ženy tráví svůj čas na internetu?

Podle výsledků průzkumu Yahoo and Starcom Mediavest Group nejčastěji hledáním informací a nákupy.

A proč ženy tak rády nakupuji online?

Nejčastěji proto, že mohou nakupovat kdykoli, ušetří svůj čas, vyhnou se frontám a mohou porovnávat. Je pravdou, že ženy krom zaměstnání musejí obstarat chod celé domácnosti, nakupovat, vařit, uklízet, starat se o děti. Kde mají brát čas na procházení supermarketů? Nezbude jim než večer sedět u počítače a nakupovat na internetu.

Jaký je vývoj v ČR?

I u nás můžeme sledovat rostoucí trend. Podívejte se na výsledky agentury GfK, který ukazuje, že i u nás se vyrovnává podíl mužů a žen na internetu.

Češi na internetu hledají nejčastěji informace a zpravodajství (95 % aktivních uživatelů), vyhledávají informace o výrobcích a službách (83 %), počasí (83 %), případně informace z oblasti státní správy, úřadů a veřejných institucí (72 %).

Velké popularitě se těší on-line rezervace letenek, zájezdů a ubytování. 51 % uživatelů si alespoň jednou rezervovalo ubytování prostřednictvím internetu . Více než třetina (37 %) aktivních uživatelů má zkušenosti s koupí nebo rezervací zájezdu a přibližně čtvrtina internetových uživatelů uskutečnila rezervaci prostřednictvím internetu, případně nákup autobusové jízdenky (28 %) či letenky (24 %).

Roste také celkový objem nakupování prostřednictvím internetu. Průzkum agentury GfK Praha ukazuje, že i český internet nabírá rostoucí trend. Zatímco v roce 2004 nakoupilo 18 % populace, v roce 2006 se toto číslo vyšplhalo na 42 %.

Z uvedených čísel vyplývá, že budoucnost můžeme vidět velmi optimisticky. Nyní se podívejme, jaký je rozdíl mezi muži a ženami při nakupování.

Jak nakupují muži a jak ženy?

Základní rozdíl mezi oběma pohlavími je v tom, že muži jdou přímo k cíli, kdežto ženy hledají to nejlepší řešení. Zkoumají, porovnávají, diskutují.

Nejnázorněji tuto situaci naznačuje obrázek z knihy Marketing to Women, jejíž autorkou je Marti Barletta.

Následující obrázek ilustruje rozdílnou motivaci pro nakupování.
Muži nakupují, co právě teď potřebují, kdežto ženy myslí dopředu. Zajímá je, co by se mohlo jednou hodit.

Základní rozdíly v nakupování můžů a žen

Následuje shrnutí a porovnání základních rozdílů mezi muži a ženami, co se nakupování týče:

Jaký je závěr?

 

Mužům poskytněte co nejpodrobnější a nejpřesnější parametry výrobku, jejich hodnocení, možnost srovnání a co nejpřímější cestu k dokončení nákupu. Muži hodně dbají na značku a její renomé.

Ženy naopak potřebují vidět výrobek v širším kontextu. zajímá je především jeho reálné užití, zkušenosti jiných uživatelů, co nejbohatší rozšiřující a doplňující informace a komentáře uživatelů. Ženy kladou důraz na záruky.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Napište nám

Kam dále?

Rubriky

Aktuálně

Newsletter

Odebírejte od nás tipy, triky a novinky z oblasti internetové reklamy. Neposíláme více jak 1 email měsíčně. Odhlášení možné kdykoliv.

RSS & Facebook

Štítky