Jak využít statistiky návštěvnosti ve svůj prospěch?

Vydáno: 18. 08. 2008 | Autor: Michael Muselík | 1375 slov | Internetový marketingInternetový marketing

Sledujte vše, co se na vašem webu děje. Internet má tu obrovskou výhodu, že můžete měřit každé kliknutí, každý pohyb na něm. Využijte této možnosti. Jak chcete vyvíjet a zlepšovat svůj web, neznáte-li jeho slabiny?

Jak se web vyvíjí z dlouhodobého hlediska?

Důležité je sledovat nejen základní údaje návštěvnosti, ale i to, jak se tyto ukazatele dlouhodobě vyvíjí. Rostou či klesají? Sledujte každou výraznou změnu a snažte se zjistit její příčinu. Sledujte, jak se web vyvíjí v průběhu roku, jak je na tom ve srovnání s léty minulými. Myslete však na to, že návštěvnost mohou ovlivňovat další faktory, např. počasí, státní svátky, významné události, mezinárodní sportovní turnaje, prázdniny apod.

 

Budete-li počítat se všemi možnými vlivy, můžete na ně předem reagovat, třeba zvýhodněnou nabídkou, prodejem sezónního zboží, letním výprodejem, speciální vánoční nabídkou či soutěží o vstupenky na koncert nebo sportovní utkání.

Pamatujte, internet je médium, které se mění každý den. Vznikají nové weby, přibývá konkurence. A to vše nepřímo ovlivňuje i vaše internetové stránky. Rázem se změní vaše pozice ve vyhledávačích. Přes noc se objeví zajímavější, lákavější nabídka, než je vaše.

Sledujte:

 

Co zajímavého můžete zjistit o návštěvnících?

Krom základních údajů, odkud přicházejí a jaká klíčová slova používají, můžete zjistit i to, jak často se na váš web vracejí, kolik času na něm tráví či jaký je podíl nových a vracejících se návštěvníků. Všechny tyto údaje pak můžete využít ke svému prospěchu.

Zajímavý, často aktualizovaný obsah, reagující na problémy a zájmy vašich návštěvníků, je tou nejlepší cestou k rostoucí návštěvnosti.
Pravidelně publikujte nové články, novinky, aktuality.
Nabízejte pravidelné slevy, akční nabídky, novinky.

Sledujte:

 

Odkud vaši návštěvníci přicházejí?

Velmi cennou informací může být i to, odkud vaši návštěvníci přicházejí. Jsou to přímé přístupy, odkazující stránky či vyhledávače? Návštěvnost z vyhledávačů by měla převládat. Pokud ne, může to být signálem k tomu, abyste se začali zajímat o optimalizaci pro vyhledávače.

Zvyšujte povědomí o vašem webu, budujte jeho značku a důvěru v ni. Jak? Kvalitním a zajímavým obsahem. Bude-li váš web populární, bude na něj odkazovat více jiných webů, což zlepší jeho pozice ve vyhledávačích a vaše návštěvnost poroste.

Sledujte:

 

Jak úspěšné jsou jednotlivé stránky či klíčová slova?

U každé stránky či klíčového slova můžete sledovat tzv. Bounce Rate. Ten udává procento, kolik návštěvníků opustilo web ihned po příchodu na něj. Tzn, že shlédli pouze jednu stránku a pak odešli z webu.

Příčinou může být nerelevantní obsah, nepřehledná či nezajímavá stránka anebo její nejasný cíl.

Každá stránka vašeho webu musí být přehledná i srozumitelná. Musí mít svůj účel a jasný cíl.
Řekněte návštěvníkům, co získají a co proto mají udělat. V opačném případě odejdou.

Jak sledovat konverze?

Konverzní poměr udává, kolik procent návštěvníků vyplní registrační formulář, odešle objednávku či dokončí nějaký námi definovaný cíl (goal). V Google Analytics můžeme sledovat konverzní poměr jednotlivých stránek, klíčových slov i to, jaké jsou cesty návštěvníků k danému cíli.

Základem tohoto měření je nastavení cíle (goal). Tím bývá většinou děkovací či potvrzovací stránka.

Výsledkem jsou pak podrobné údaje o tom, jak lidé procházeli web, než se dostali k danému cíli.

Doporučuji definovat konverzní trychtýř (funnel). To jsou jednotlivé stránky, které návštěvníci musejí projít, aby se dostali k definovanému cíli. Odměnou je vizualizace celého procesu.

Jak můžete tyto údaje využít?

Uděláte si obrázek, jak logická je struktura webu, jak přehledná je navigace, jak přesvědčivé jsou texty vašich stránek, či to, jak výrazná je výzva k akci.

Zamyslete se proč tolik lidí opouští nákupní košík, proč nevyplní osobní údaje? Jsou tam informace o ceně dopravy, o výši balného? Nepožadujete rodné číslo či jméno otce?
Snažte se maximálně zjednodušit a zpřehlednit svůj objednávkový proces. Budete překvapeni, jaké maličkosti mohou mít fatální následky.
Možná vám prospěje podívat se, jak to dělá konkurence.

Chcete-li efektivně zlepšit konverzní schonosti vašeho webu, podívejte se na analýzu použitelnosti či na uživatelské testování.


Co si myslíte, že se ještě vyplatí sledovat a proč?

Kam dále?

Rubriky

Aktuálně

Newsletter

Odebírejte od nás tipy, triky a novinky z oblasti internetové reklamy. Neposíláme více jak 1 email měsíčně. Odhlášení možné kdykoliv.

RSS & Facebook

Štítky