Klikat či neklikat? Zajímá Vás víc forma nebo obsah?

Vydáno: 25. 07. 2008 | Autor: Alena Špinarová | 1671 slov | CopywritingCopywriting

Klikni zde pro odpověď

Jste zastánci odkazů klikni zde, více zde či jen zde … nebo jimi nepokrytě opovrhujete? Spor o to, zda je tento typ odkazů dobrý či špatný se vede léta a mám dojem, že se stále nikam neposunul. I dnes se najdou lidé, kteří tvrdí, že tyto odkazy jsou nejlepší možné a stále jsou lidé, kterým se ježí chlupy na zádech, když o tomhle „fenoménu internetu“ jen slyší. Nasbírala jsem něco málo spíše názorů než faktů a chtěla bych se o ně s vámi podělit.

„Klady“ klikni zde

 1. Brian Clark svým způsobem tento typ odkazů hájí. Zde je pár jeho argumentů:
  • Pokud po někom chcete, aby na něco kliknul, tak mu prostě řekněte: klikni zde a pokud po někom chcete, aby si něco koupil, tak mu řekněte: kupte si
  • Žádný více informativní odkaz neexistuje
  • Jedno klikni zde na stránce nikoho nezabije
 2. V jistých situacích tyto odkazy dávají větší smysl, než odkazy informativní
 3. Klikni zde je nejsilnější call to action
 4. Klikni zde je efektivní
 5. Klikni zde je jednodušší verze odkazu, lidé nad ním nemusí přemýšlet
 6. Klikni zde je srozumitelnější než informativní odkaz, kašlete na SEO, Google a další vyhledávače…myslete na uživatele
 7. Klikni zde podle zastánců vždy funguje… její odpůrci by se tedy měli zamyslet a rozhodnout se, zda dají přednost něčemu, co funguje nebo něčemu, v co věří, že funguje

Argumenty odpůrců klikni zde

 1. Čtenáři jsou dostatečně inteligentní, aby věděli, co dělat s informativním odkazem
 2. Informativní odkazy jsou efektivnější a mají obsah (klikni zde = prázdný obsah, možná poutavá forma, ale k ničemu…)
 3. Představte si, že máte zrakovou vadu a jediné, co z internetu slyšíte je: klikni zde, klikni zde, klikni zde … jeden americký bloger to komentoval tak, že byste za takovouhle variantu webu mohli být v USA od nevidomých i zažalováni
 4. Adam Khan v reakci na Briana Clarka řekl: „pokud po někom něco chcete, tak je to, aby si něco koupil, něco přečetl, něco prohlídl…ne aby klikl“ (volná citace)
 5. Objevila se také teorie, že na klikni zde lidé klikají v takové míře proto, že neví, kam link vede, a tak to zkoušejí. Člověk je přece jen tvor zvídavý.
 6. Klikni zde vypadá amatérsky
 7. Při prvním prohlížení stránky nevíte, kam může odkaz klikni zde vést. Nemělo by se zapomínat na všechny možná návštěvníky stránek.
  • Někteří přišli a přesně ví, co od vás chtějí.
  • Jiní přišli a ví přibližně, co by chtěli.
  • A další jsou tady proto, že si chtějí prohlédnout vaši nabídku…

Každý z nich se na stránkách bude pohybovat jinak, ale vy musíte všechny dovést tam, kam chtějí… kam je asi dovede odkaz klikni zde? Lidé nečtou, lidé klikají, neříkejte jim, aby dělali něco, co už sami od sebe dělají, řekněte jim, kam je odkaz dovede…

Smířlivé teorie

Objevily se také názory a teorie, které neupírají odkazu klikni zde jeho efektivnost, ale také ví, že informativní odkazy mají obsah, který je v tvrdém internetovém boji důležitý.

 1. Co takhle dát frázi klikni zde na začátek každého odkazu? Tedy např. Klikni zde pro získání dárku.
 2. Druhým nápadem bylo odlišit interní a externí odkazy.
  • Interní odkazy – klikni zde
  • Externí odkazy – informativní, informace zpětného odkazu je důležitá jak pro vyhledávače tak pro ty, na jejichž web odkaz vede

 

ZDE na Googlu

Nedalo mi to a zadala jsem si slovo ZDE do Googlu. Množství odkazů, které Google našel je obrovské, ale asi nepřekvapí: více než 49 300 000. A výsledky na prvních místech jsou docela zajímavé, než si uvědomíme, co za nimi stojí. Tady je přehled prvních pěti míst:

 1. Na prvním místě se umístily stránky Mapy.cz
 2. Druhé, třetí a čtvrté místo zabraly odkazy na různé stránky a produkty společnosti Adobe
 3. Páté místo obsadila Česká pošta a její služba Sledování zásilek.

Už vás to trklo? Proč jsou na prvních místech zrovna tyto odkazy? Samozřejmě, protože na ně vede nejvíce zpětných odkazů se slovy ZDE. Jako: Chcete vědět, kde nás najdete? Klikněte zde. (pro Mapy.cz) nebo Zajímá Vás, kde se právě nachází Vaše zásilka? Informace o stavu své zásilky najdete ZDE. (pro Českou poštu).

Yuhůovský výzkum

Je to už více než čtyři roky, co Dušan Yuhů Janovský provedl test. I když výsledky nejsou zrovna aktuální, myslím si, že v tomhle směru se dodnes moc nezměnilo. Dušan Janovský tehdy zkoumal, co se stane, když zdvojí patřičný odkaz, přičemž jeden odkaz bude informativní a druhý Klikněte zde. Myslím si, že tehdejší výsledky byly více než zajímavé.

Klikněte zde versus informativní odkaz

Když pomineme množství uživatelů, kteří zkoušeli oba odkazy, snad ze zvědavosti, zda vedou ke stejné věci, při vzhledu odkazu: Stažení celého webu můžete provést kliknutím zde, zde mělo 5x více kliknutí než informativní odkaz. Avšak když Yuhů obrátil pořadí odkazů na: Zde si můžete celý tento web stáhnout v zipu., informativní odkaz měl 20x více kliknutí než zde. Co nám tedy z toho vyplývá? Že informativní odkazy jsou očividně poutavější i pro uživatele, ale závisí také na umístění odkazu ve větě.

Odkaz zásadně na konci věty

Odkaz na konci věty bude vždy klikatelnější než odkaz na začátku věty či uprostřed, neboť člověk si nejprve dočte celou větu, aby věděl, co ho čeká. A když už je na konci a je tam odkaz, tak proč se vracet někam dopředu? Pro mě z toho vyplývá jasný závěr: odkazy typu "zde", "klikněte zde", "více zde" apod. jsou funkční a lidé je použijí. Ale pokud stejný odkaz popíšu sdělnějším textem, lépe popisujícím cíl odkazu, čtenáři na něj kliknou raději a častěji.

Uživatelé opravdu nejsou blbci

Přikláním se k odpůrcům odkazů klikni zde (vždy jsem dávala přednost obsahu nad formou). Nejenže tyto typy odkazů neodpovídají jakýmsi normám, jak by měl správný odkaz vypadat, ale především se mi nelíbí, že podceňují přirozenou inteligenci čtenářů. Ano, můžete být přesvědčeni, že jedině odkazy klikni zde fungují, ale ve velké míře je to také kvůli tomu, že uživatelé nemohou najít

 • Nepodtržené odkazy
 • Odkazy psané malým písmem
 • Odkazy nedostatečně odlišené od okolního textu

Pokud máte na stránce takovéto odkazy a zároveň s tím odkazy klikni zde, pak se nedivme, že klikni zde funguje. Myslíte si, že se uživatelé opravdu neumí v internetovém prostředí pohybovat? Podle mě se jen chovají podle toho, jak je s nimi zacházeno. Když s nimi budeme jednat jako s tříletým dítětem, tak se tak budou chovat a pak si neztěžujte, že se vás ptají na úplně jasné a viditelné věci.

Odkaz, který by urazil i malomyslného

Na závěr jsem si nechala takovou perličku, na kterou jsem „bohužel“ také na jednom nejmenovaném webu narazila:

 • „Když budete mít všechny odpovědi vybrané, klikněte na tlačítko 'OK' a pak potvrďte dialogové okno také 'OK'. A uvidíte výsledek…“

Kam dále?

Rubriky

Aktuálně

Newsletter

Odebírejte od nás tipy, triky a novinky z oblasti internetové reklamy. Neposíláme více jak 1 email měsíčně. Odhlášení možné kdykoliv.

RSS & Facebook

Štítky