Netradiční typy internetové reklamy

Vydáno: 18. 08. 2008 | Autor: Alena Špinarová | 1315 slov | Internetový marketingInternetový marketing

Podle případové studie, kterou přednesla Eva Štípková ze společnosti Vodafone na konferenci Internet Advertising Conference 2008, o které jsme se zmínili i na našem blogu, je 1 Kč investovaná do reklamy na internetu až 4,9 x efektivnější, než reklama televizní.

Je to proto, že se na televizi dívá stále nižší procento populace, nebo kvůli tomu, že jakákoliv změna, aktivita a kreativita upoutá víc, než okoukaná televizní reklama, která vás přeruší během sledování filmu jako nevítaný návštěvník?

Reklama na internetu: vítaná záležitost?

Reklama na internetu může být, na rozdíl od televizní reklamy, vítanou záležitostí. Tato forma uživatele neruší (nebo by neměla rušit), ale spíše doplňuje prohlíženou stránku. Dobře zacílenou reklamu vítá uživatel a vyplatí se i společnosti, která na tuto formu reklamy vydává své prostředky.

Některé formy nevšední internetové reklamy

Internet je nekonečnou studnicí reklamních šancí. Stačí je jen využít. Stejně tak nekonečný je seznam možností reklamy a propagace na internetu. V současně době se nejvíce mluví o Viral Marketingu, Buzz Marketingu a Advergaming.

Viral marketing

Blake Rohrbacher ve svém článku The Power of Viral Marketing tvrdí, že spokojený uživatel se o svou pozitivní zkušenost podělí až s 12 dalšími uživateli internetu. Stejně tak se ovšem zachová i v případě negativní zkušenosti. Na sdílení zkušenosti je založen virální marketing.

Otázkou však zůstává, zda lze naplánovat skutečně úspěšnou kampaň založenou na fungování Viral Marketing. Lze Viral Marketing plánovat? Můžeme sice používat podpůrných nástrojů jako e-mail, chat, diskuzní fóra, ale hlavní roli hrají uživatelé a nápaditost reklamní kampaně.
Uvažujte o tématu a možnostech zpracování. Můžete utratit spoustu peněz za flashovou microsite jako například Gillette se svou kampaní ManQuarium. Důraz však můžete položit i na silné téma a k jeho vyjádření vám stačí třeba jen několik zajímavých fotografií, např. jako příběh muže závislého na heroinu.

Buzz marketing

Buzz marketing je součástí Virálního marketingu. Tato, v přesném překladu bzučivá, strategie zahrnuje kampaň, o které se lidé rádi baví, je předmětem jejich rozhovorů a zájmu. Někdy bývá Buzz Marketing podporován i médii.

Příkladem Viral marketingu i Buzz marketingu může být nová kampaň Pepsi Raw snažící se svézt na vlně zájmu o zdravý životní styl. Nová Pepsi Raw je vyrobena z pramenité vody, přírodních extraktů a barvicích látek přírodního původu. Pepsi Raw je ideálním tématem k hovoru . Připojíme-li k tomu nápaditou microsite, která vás přivede do světa nového nápoje, pak tu před sebou můžeme vidět příklad úspěšně startující reklamy.

Již klasickým příkladem fungujícího Buzz Marketingu jsou služby e-mailové schránky Hotmail. Hotmail se totiž rozhodl do každého e-mailu svých uživatelů přidat odkaz s textem Sign up for your FREE Hotmail account. Zcela jednoduché opatření pomohlo k rozšíření služeb Hotmailu. Ne vždy je potřeba nákladných flashových microsite. Fungovat může i prosté a levné řešení.

Advergaming

Jsou-li situace, kdy uživatelům reklama opravdu nevadí, pak je touto situací Advergaming. Propagace značky či zboží prostřednictvím her na internetu je nejzábavnější způsob, jak spojit příjemnou činnost v podobě hry s propagací výrobku či značky, tzv. brandingu. Spokojení hráči šíří své názory v diskuzních fórech a na blozích, kde hru propagují. Advergaming je tedy ideální formou reklamy propojitelnou např. s microsite.

Využití sociálních sítí

Virtuální svět sociálních sítí a Web 2.0 je tím pravým místem pro cílenou reklamu. Např. v populární síti Second Life propagují své zboží společnosti jako Amazon nebo Nike. Společnosti poskytující ubytování budují v SecondLife imitace hotelů a následně sledují reakce uživatelů. Z vysledovaných poznatků pak čerpají v reálném světě.

Facebook umožňuje vytvořit firmě svou vlastní stránku úplně zdarma. Vlastní Facebook Page tak mají H&M, nebo třeba Nutella. Stránka umožňuje interakci s uživateli Facebooku, vytváření anket, diskuzních fór, přidávání fotografií propagovaného výrobku…

Zvolte si způsob platby

Doby plateb za zobrazení jsou ty tam. Dnes si můžete vybrat způsob platby své kampaně.

Platba za proklik (Pay Per Click, PPC)

Inzerent platí médiu při každém kliku uživatele, který přijde na stránky.

Platba za akci (Pay Per Action, PPA)

Inzerent platí médiu ve chvíli, kdy návštěvník, který přišel přes reklamu, provedl objednávku, nebo jinou požadovanou akci.

Platba za tisíc zobrazení (Cost Per Mile, CPM, nebo také Cost Per Thousand, CPT)

Inzerent platí za tisíc zobrazení své reklamy na určitých stránkách.

Platba za článek (Pay Per Post, PPP)

Inzerent platí blogerovi za napsání a zveřejnění článku o jeho výrobku či službě. Jakou roli zde hraje transparentnost článků? V zahraničí se tato forma propagace uchytila docela rychle. Z etického hlediska je třeba článek nějakým způsobem označit, aby byl čtenář informován o účelovosti textu.

Měřitelnost reklamy

O měřitelnosti reklamních kampaní šiřitelných prostřednictvím viral nebo buzz marketingu se spekuluje.
Nemůžeme sice měřit branding, ale můžeme měřit příchozí návštěvníky microsite, vyhodnocovat zdroje návštěvnosti apod. Nemůžeme přesně zjistit, jak účinná je naše reklama a jakými způsoby se šíří povědomí o značce a kampani mezi uživateli, ale např. Facebook nabízí podrobné statistiky návštěvnosti Facebook Pages i s demografickými údaji. Demografické zacílení dnes nabízí i Google AdWords, i když zatím ne v České republice.
Důležitou součástí virálního marketingu je nejen získávání statistických údajů, ale i sledování diskuzí a získávání názorů uživatelů internetu např. pomocí dotazníků.

Kam dále?

Rubriky

Aktuálně

Newsletter

Odebírejte od nás tipy, triky a novinky z oblasti internetové reklamy. Neposíláme více jak 1 email měsíčně. Odhlášení možné kdykoliv.

RSS & Facebook

Štítky