Pravopis, nešvar českých internetových textů

Vydáno: 31. 05. 2008 | Autor: Alena Špinarová | 1293 slov | CopywritingCopywriting

Když si tak pročítám webové stránky, poslední dobou mě čím dál tím častěji do očí „uhodí“ nějaká pravopisná chyba než dobrá nabídka. Nízká úroveň češtiny není bohužel jen problémem internetu. Avšak věřím tomu, že by se tato situace nějakým způsobem zlepšit dala. Pochopím překlep v případě internetových periodik, kde jsou tvůrci tlačeni časem a nikdy není dost prostoru pro řádnou korekturu. Ale pokud jde o webové prezentace, přijdou mi zde pravopisné chyby naprosto zbytečné a uvědomte si, že mizerný text může také poškodit práci grafiků i programátorů, tedy pohřbít celý web.

Buďte pozorní!

Věřím tomu a při podrobnějším pohledu na většinu textů to tomu také odpovídá, že velká část chyb jsou pouhopouhé překlepy. Tedy chyby z nepozornosti. Máte často po napsání textu nutkání ho rovnou někam odeslat? Prostě se jej co nejdříve zbavit a už se jím nemuset dále zabývat? Odškrtnout si u daného úkolu hotovo a jít na další? Pozor na to! Pravopis není žádná banalita. Je to vaše vizitka. Ano, čas jsou peníze a většina věcí se dnes dělá na poslední chvíli, ale některé věci se uspěchat opravdu nehodí.

Kontrola, kontrola a zase kontrola

Když dopíšete text, je třeba jej nechat nějakou chvíli odležet, než přistoupíte ke kontrolnímu čtení. Záleží také na velikosti textu, ale ideální je i několik hodin. Chápu, že ne vždy máte možnost tak dlouho čekat. Proto doporučuji alespoň chvíli se věnovat nějakému jinému textu či jiné práci. Je důležité především hotový text na chvíli pustit z hlavy, abyste měli při kontrole nadhled, který vám umožní dívat se na vlastní text co nejkritičtěji. Pokud máte tu možnost, dejte text přečíst i někomu dalšímu. V tomto případě nebuďte příliš hákliví na opravy, věřte, že je to jen pro dobro vašeho dokumentu.

Nejvíc sil věnujte slabým stránkám

Každý máme už od školních let v pravopisu své slabé stránky. Jeden jich má víc, druhý zase míň. Někdo si neví rady s kontrapunktem, jiný zase bojuje se shodou přísudku s podmětem. Snažte se proto při kontrole soustředit na očekávané chyby. Pokud máte čas, čtěte text několikrát dokola. Ověřila se mi v praxi rada Dalibora Behúna, který radí číst text po odstavcích od konce. Člověk si tak naruší „dějovou souvislost“ a má prostor věnovat se naplno pouze gramatickým lahůdkám. Každý text byste si po sobě měli přečíst minimálně dvakrát. Při prvním čtení si zkontrolujte gramatiku a při druhém stylistiku; tedy slovosled, srozumitelnost jednotlivých vět, opakování slov atd. Platí tady samozřejmě nepřímá úměra (omlouvám se za odskok do matematiky). Čím více kontrolních čtení, tím méně chyb.

Pozor na automatické opravy chyb textových editorů

V dnešní době je většina textových editorů vybavena kontrolou pravopisu a gramatiky. Tyto služby mají zajisté své přednosti, ale každý se jistě setkal už i s těmi zápornými stránkami. Proto, prosím, nespoléhejte se plně na jejich služby. Kontrola pravopisu vám automaticky opravuje přehození dvou písmenek ve slově, které bere jako překlep. Slova, která kontrola nezná a sama si s nimi neví rady, červeně podtrhne. Zeleně podtrhává upozornění, když si myslí, že něco není v pořádku, ale neřekne vám přesně co. Nevyhledává všechny chyby, ale jen určité, nejčastější typy. Často se u automatické opravy chyb stane, že když editor nezná vámi napsané slovo, automaticky je přepíše na nějaké jemu vzhledově, avšak už ne významově podobné. A vy se pak při čtení nestačíte divit, cože jste to napsali.

Forma a obsah textu

Tedy jak píšeme a o čem. Obě složky jsou důležité a na sobě závislé. Musíme si uvědomit, že se změnou jedné dochází automaticky i ke změně druhé. Za jeden malý překlep vás nikdo odsuzovat nebude, ale závažné chyby mohou váš web a s ním i vaši firmu či značku zbytečně shazovat v očích uživatelů. Ideální samozřejmě je, když text napíše zkušený copywriter, či alespoň projde rukama profesionálního korektora. Pokud ani jedna z variant pro vás není schůdná, je dobré text předložit alespoň někomu, kdo má jistý cit pro jazyk a svede nejen gramatickou ale i stylistickou opravu.

Vyhledávejte si informace a učte se

Nestyďte se přiznat sami sobě i svému okolí, že vám něco dělá problémy. Nebo pokud se nechcete ptát lidí okolo, pracujte alespoň s dostupnou literaturou, jako jsou slovníky cizích slov, Stručná mluvnice česká či Pravidla českého pravopisu. Také bych doporučila seriál článků Dalibora Behúna Hříchy pro šíleného korektora. V těchto médiích najdete snad všechny odpovědi na své otázky. A navíc se budete i učit. Po té, co si nějaký výraz třikrát najdete a napíšete správně, je větší šance, že se jej naučíte psát gramaticky dobře, než když jej třikrát napíšete špatně bez hledání.

Neoblíbená diakritika

Diakritika je v dnešní době v internetovém prostředí docela neoblíbená. Především mezi mládeží, která je přesvědčena, že je diakritika zbytečně zdržuje. Nešvar psaní bez diakritiky vychází ještě z dob, kdy programy nepodporovaly češtinu. V té době se tento krok stranou dal pochopit, ale dnešní omluva kvůli nedostatku času je jen pouhou výmluvou. Naštěstí se s touto skutečností setkáváme již jen ve fórech či různých diskuzích, ale i přesto jsou příspěvky bez diakritiky špatně čitelné, nehledě na to, že určité slovo bez diakritiky může dostat úplně jiný význam. (koš vs. kos; čáp vs. cap; plášť vs. plast, a tak bych mohla pokračovat do nekonečna) Pro zajímavost bych upozornila na text Email od Mistra Jana Husa.
Máte nějaké vlastní či upravené pravidlo, které vám při psaní textů pomáhá? Podělte se o něj s námi.

Kam dále?

Rubriky

Aktuálně

Newsletter

Odebírejte od nás tipy, triky a novinky z oblasti internetové reklamy. Neposíláme více jak 1 email měsíčně. Odhlášení možné kdykoliv.

RSS & Facebook

Štítky