Tanečky a změny na Seznamu - postřehy

Vydáno: 07. 03. 2006 | Autor: Alena Špinarová | 678 slov | SEOSEO

Nejvetší český portál Seznam.cz nám opět zatancoval (=změny algoritmů a filtrů > změny pozic) a to jako obvykle, v pondělí. Všiml jsem si toho, že v poslední době probíhají updaty zejména v pondělí (toto pondělí, minulé pondělí, předminulé pondělí). Inu zřejmě pravidlo: do nového týdne s lepším fulltextem:)

Bohužel však také z fulltextu vypadly stovky domén (či tisíce ?). Všiml jsem si, že u některých webů nejsou jen některé podstránky, či jen hlavní stránka (to dost dobře nechápu co je to za nesmysl) ale dokonce i některé weby vypadly celé. V SEO konferenci Dušan Janovský (pracuje na Seznam fulltextu) také uvedl, že dochází k automatické penalizaci stranek za duplicitní obsah. Toto není podle mě dobré řešení, jelikož si myslím, že web by mohl zmizet z indexu i když sám nic neporušil. Je totiž docela těžké rozeznat, který duplicitní text byl umístěn jako první, zdali na stránce A a někdo ho na stránku B zkopíroval. Podle data aktualizace stránky to dost dobře nejde, a archivovat kvalitní databázi textů s datem prvního objevení robotem asi také ne.

Dušan také uvedl, že technici fulltextu nebudou nikomu říkat chyby, kterých se stránky vlivem praSEO (podvodných technik směřovaných na vyhledávače) dopustily, aby se vyhnuli tomu, že se někdo bude chtít hádat co je OK a co ne. Docela bych to i pochopil, ale nemohu se ubránit dojmu, že bude web vyřazen 1 rok (další kontrola penalizované stránky proběhne až za 1 rok a je možné vrácení do indexu) kvůli nějaké blbosti, o které nikdo nebude vědět (krom aktivní práskačské konkurence) a nebude ji moci tedy napravit (teď nemyslím doorways se stovkou bílých klíčových slov (či celým slovníkem) na bílém pozadí :-). Odmítání spolupráce s webmastery vidím jako velice nešťastné z pohledu webmastera (opačný názor má však pravděpodobně tým na fulltextu, neboť tím mají imho méně práce).

Po několika úpravách tedy zmizely z fulltextu kvalitní weby, či jejich podstránky, u kterých jsem si jist, že ani náznakem neporušovaly žádné pravidla. Ale samozřejmě mohlo dojít pouze k dočasnému omezení robota či nějaký výpadek databáze. Pokud změny postihly i Váš web, neváhejte se zpětnou vazbou, je na to určený formulář pro webmastery, jejichž psaní prý vždy někdo čte. Také můžete zkusit přidat stránku robotovi k proindexaci, třeba Vám to pomůže.Formulář na přidání url je zde.

Změnil se Vám S-Rank směrem dolů (Seznam Rank) ? Nelamte si hlavu, násilné odebírání se nekoná. Jde jen o změny algoritmů či jeho přepočítání jiným způsobem.

Co se chystá v příštích týdnech na Seznamu (aneb tajné informace jsou venku):
Překopání stránky s výsledky, bude na ní více reklamy, aby se zvýšily prokliky těm, co si ji kupují. Bude také uspořádaná tak, aby se placené odkazy (2) více začlenily do přirozený výsledků (což nevidím vůbec rád, že by typ stránky jako na centrum.cz ?).
Určitě můžete očekávat další updaty algoritmů a S-Ranku a samozřejmě nechvalné penalizování stránek.

Kam dále?

Rubriky

Aktuálně

Newsletter

Odebírejte od nás tipy, triky a novinky z oblasti internetové reklamy. Neposíláme více jak 1 email měsíčně. Odhlášení možné kdykoliv.

RSS & Facebook

Štítky